rimedi per il raffreddore

Ilaç natyral per ftohjen.

Zbulimi i ilaçeve nayrale më të çmuara për ftohjet.

Natyra mund të ofrojë ilaçe të ftohta që ndihmojnë në parandalimin, shërimin dhe lehtësimin e simptomave më të bezdisshme. Echinacea, vaji i pemës së çajit, hips, xhenxhefil dhe limon: ka shumë bimë që merren në formën e vajrave thelbësorë, pika, pilula ose çajra bimor mund të luftojnë ftohjet dhe të bëjnë që të huajt dhe hunda e zënë të tolerojnë më mirë.

Ne i dimë disa nga këto ilaçe të ftohta, duke u përpjekur të kuptojmë se si ato mund të na ndihmojnë të përmirësohemi, gjithmonë duke mbajtur parasysh se ftohja është një infeksion viral jo serioz, i cili zakonisht kërkon vetëm kohë për të kaluar në mënyrë spontane. Sidoqoftë, disa trajtime me origjinë natyrale janë sigurisht të dobishme në lehtësimin e simptomave dhe shërbejnë për të shmangur ndërlikimet që mund të vijnë nga ftohjet si sinusiti dhe infeksionet e veshit.

Ekinacea

Një nga ilaçet më efektive për ftohjet me origjinë natyrore është echinacea, një bimë barishtore shumëvjeçare që rritet spontanisht në zonat e ngrohta të Amerikës së Veriut, e përdorur nga amerikanët vendas si një agjent shërues për djegiet dhe plagët ose për të trajtuar kollën, i lënduar fyt dhe ftohjet. Përdorimi i rregullt i kësaj bime, duke filluar nga fillimi i vjeshtës, lejon, veçanërisht në periudhat kur stresi ul mbrojtjen tonë, për të parandaluar por edhe për të trajtuar sëmundjet që prekin sistemin e frymëmarrjes. Possibleshtë e mundur të merrni echinacea si një ilaç për ftohjet ose ashtu si parandalimi në formën e tinkturës së nënës, doza e rekomanduar është 25 pika në ditë të holluar në gjysmë gote me ujë për një periudhë prej të paktën 3 javësh, duke e alternuar atë me një pushim 7 ditë para se të filloni përsëri. Nëse, nga ana tjetër, i ftohti tashmë është në zhvillim e sipër, këshilla është që të hidhni 50 pika, madje edhe dy herë në ditë.

Rosa canina

Manaferrat e kuq të ijëve të trëndafilit përmbajnë veti dhe karakteristika organoleptike që ju lejojnë të krijoni mjete shërimi natyrale dhe shumë të rëndësishme për ftohjet. Rosehip është e pasur me vitaminë C, e cila është një nga vitaminat më të përdorura për të forcuar sistemin imunitar. Ndër vetitë e trëndafilit të qenve, ne gjithashtu kujtojmë se është një shtesë e shkëlqyeshme e vitaminave B, vitaminës K dhe vitaminës P, si dhe acideve yndyrore thelbësore dhe antioksidantëve. Të gjitha këto cilësi e bëjnë trëndafilin një nga mjetet më të mira të ftohjes. Për të parandaluar dhe përmirësuar simptomat e ftohjes, mjafton të merrni 35/40 pika tinkturë të nënës për 20 ditë rresht, 3 herë në ditë para ngrënies.

Tea tree oil

ilaçet uoni për ftohjet janë tymosjet që ju lejojnë të pastroni hundën shpejt. Ato praktikohen në rast të mbingarkesës së madhe edhe dy herë në ditë, duke derdhur pika vajra esenciale siç është vaji i pemës së çajit në një legen me ujë të nxehtë. Pastaj koka vendoset mbi tenxhere, poshtë një peshqiri dhe avujt e lëshuar marrin frymë për rreth 10-15 minuta. Në këtë mënyrë ju mund të përfitoni nga efektet e dobishme të bimës e cila çliron traktin respirator, eliminon mikrobet dhe bakteret dhe dezinfekton fytin duke qetësuar kollën.

Ilaç natyral per ftohjen,ku mund të gjeni ato me të vërtetë efektive?

Falë kombinimit perfekt të traditave antike dhe njohurive moderne shkencore të përbërësve aktivë natyralë, në Bioregenera ne kemi krijuar një linjë të produkteve fitoterapeutike të dedikuara për parandalimin dhe trajtimin e ftohjeve.
Rinolux
RINOLUX
26,00
Ilaç ndihmues për mosfunksionimet e hundës.
Grippelux
GRIPPELUX
26,00
Ilaç ndihmës për gripin dhe ethet.
Giovilux
GIOVILUX
26,00
Llak për pastrimin e mjedisit. E dobishme per problemet me ftohjen.
Phytorg 13
26,00
Parandalimi dhe trajtimi i ftohjeve.
Rinofit
26,00
Rinit alergjik kronik dhe sezonal dhe konjuktivit. Funksionon pavarësi...

Vizitoni dyqanin tonë online, ju mund të blini shpejt dhe të merrni produkte fitoterapeutike që i përshtaten më mirë patologjisë tuaj në shtëpi, kështu që menjëherë të filloni trajtimin më të përshtatshëm për ju!

Për më shumë informacion ose kuriozitet në lidhje me ilaçet natyrale kontaktoni atë 0564 451 894

Questo sito utilizza cookie Tecnici e di Terzi Parti per offrirti una migliore fruizione del nostro sito internet senza effettuare alcuna profilazione.
Per avere maggiori informazioni sulla nostra Privacy Policy, Cookie Policy o per accedere al nostro Centro Privacy clicca sui link sottostanti.

Privacy Settings saved!
Impostazioni

Quando visiti un sito Web, esso può archiviare o recuperare informazioni sul tuo browser, principalmente sotto forma di cookies. Controlla qui i tuoi servizi di cookie personali.

Questi cookie sono necessari per il funzionamento del sito Web e non possono essere disattivati nei nostri sistemi.

Per utilizzare questo sito web usiamo i seguenti cookie tecnici necessari: %s.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Usiamo WooCommerce come sistema di acquisto. Per il carrello e l'elaborazione degli ordini verranno memorizzati 2 cookies. Questi cookie sono strettamente necessari e non possono essere disattivati.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Rifiuta tutti i Servizi
Accetta tutti i Servizi