rimedi naturali per dormire

Ilaç natyral për gjumë.

Mjekimet natyrale për të gjitha llojet e pagjumësisë.

Ilaçet natyrore për gjumin ndihmojnë në trajtimin e pagjumësisë pa shkaktuar gjumë në një mënyrë të detyruar, por duke mbushur shqetësimet themelore. Kështu funksionon fitoterapia, e cila përdor bimë medicinale dhe vajra thelbësorë të aftë për të vepruar në sistemin nervor, muskulor ose të qarkullimit të gjakut, me qëllim pajtimin e gjumit, mbajtjen e tij të zgjatur dhe cilësore.
Siç e kemi parë tashmë në një artikull të mëparshëm, megjithatë, është thelbësore të zgjidhni mjetet e duhura natyrore për të fjetur, duke mbajtur parasysh simptomat, pasi ekzistojnë çrregullime të shumta dhe të ndryshme në lidhje me gjumin. Ka nga ata që nuk janë në gjendje të bien në gjumë pavarësisht nga një kohë e gjatë e kaluar në shtrat, të tjerë që kanë një gjumë që mbetet i lehtë gjatë gjithë natës, me zgjime të shpeshta dhe vështirësi për të rënë në gjumë përsëri. Për të mos përmendur pagjumësinë e karakterizuar nga një zgjim i mëngjesit herët, domethënë, shumë më herët se zakonisht.

Në një çrregullim të gjumit, një ose më shumë faza mund të ndryshohen, deri në kulmin e përfaqësuar nga e ashtuquajtura gjendje e zgjimit të plotë, në të cilën gjendemi duke kaluar natën në të bardhë. Mungesa e gjumit, ose pushimi me cilësi të dobët, shkakton simptoma që mund të ndikojnë në aktivitetet e ditës: përgjumja, lodhja dhe mungesa e energjisë janë ndjesi që mund të na shoqërojnë gjatë gjithë ditës, si dhe vështirësi në përqendrim, nervozizëm dhe ndonjëherë një prirje e caktuar për depresion.

Si ta luftoni pagjumësinë me produkte natyrore?

Zgjidhja e problemit të pagjumësisë nuk është gjithmonë e lehtë dhe ndonjëherë është e nevojshme të konsultoheni me një specialist. Sigurisht, megjithatë, ata që vuajnë nga ky çrregullim duhet të ndjekin disa këshilla dhe të përpiqen të trajtojnë pagjumësinë me ilaçe natyrore për gjumë. Para së gjithash, është e rëndësishme të kujdeseni për dietën tuaj. Në darkë është më mirë të shmangni ushqime të vështira për tu tretur, të cilat stimulojnë metabolizmin, prandaj jo bukës, ëmbëlsirave, patateve, alkoolit dhe kafesë, të preferoni në vend të tyre një vakt të kursyer të bazuar në mish, bishtajore, vezë, peshk ose perime të gatuara. Një çaj i nxehtë bimor është një ilaç i shkëlqyeshëm natyral për gjumin, ndihmon në relaksimin e trupit dhe mendjes dhe lehtëson pushimin. Një tjetër këshillë e dobishme është të lini smartphone, tablet dhe televizionin tuaj para se të flini. Në fakt, valët elektromagnetike stimulojnë trurin, duke e bërë të vështirë gjumin.

Nga fitoterapia vijnë shumë trajtime natyrale për gjumin që mund të përdoren në mënyra të ndryshme, sipas nevojës. Valeriani është një ilaç natyral efektiv për pagjumësinë, ndihmon në zvogëlimin e kohës së nevojshme për të fjetur dhe përmirëson cilësinë e gjumit. Përbërësit aktivë të Valerianës kanë veti qetësuese, relaksuese dhe hipno-nxitëse. Nga gjethet e balsamit të limonit merren mjete të shkëlqyera natyrore për gjumë. Balsami i limonit është specifik për trajtimin e tensionit nervor, qetësimin e gjendjeve të ankthit dhe relaksimin e muskujve. Përdorimi i tij tregohet në prani të nervozizmit të përgjithshëm dhe pagjumësisë të shkaktuar nga lodhja e tepërt, nervozizmi, sindroma para menstruale, spazma dhe tensioni i muskujve.

Lule pasioni është një nga mjetet juridike natyrore më të përdorura për gjumin. Gjethet e saj kanë një veprim qetësues dhe anksiolitik, stimulojnë gjumin, pa u zgjuar natën dhe pa prodhuar një ndjenjë të mpirjes së mëngjesit, efekteve narkotike ose varësisë. Lule pasioni rekomandohet në rast stresi, ankthi dhe ndjenje ankthi, në format e neurozës histerike, fobike, obsesive dhe post-traumatike. Bimë të tjera veprojnë në sistemin e qarkullimit të gjakut, ulin presionin dhe nxisin relaksimin e përgjithshëm, të tilla si hops, që përdoren zakonisht për efektin e tij qetësues në sistemin nervor dhe për veprimin e tij qetësues. Linden rekomandohet në vend kundër zgjimeve të natës sepse ndihmon në mbajtjen e një gjumi të zgjatur, duke përmirësuar cilësinë e tij. Në gjethet dhe lulet e pemës së gëlqeres ka flavonoide, kumarina, vajra esenciale, mukozë, tanin dhe sheqerna të përdorura për të luftuar pagjumësinë, takikardinë, nervozizmin dhe dhimbjen e kokës. Për ata që torturohen nga zgjimet e hershme, Escolzia është një nga mjetet juridike më efektive natyrale për të fjetur dhe është zgjidhja ideale për ata që ngrihen nga shtrati më të lodhur sesa kur shkuan në shtrat.

Ilaç efektive për gjumë falë ilaçit bimor

Të gjitha këto bimë përdoren nga Bioregenera për të bërë produkte natyrale për trajtimin e çrregullimeve të gjumit. Midis tyre ne rekomandojmë ilaçin natyror INSONNILUX.M për të promovuar gjumin, i përbërë nga një përzierje e ekstrakteve bimore të Valerian, Hops dhe Passionflower, që do të merren në pika para vaktit të mbrëmjes dhe para se të shkoni në shtrat.
Linja Alodrena, ku çdo ilaç merret duke përzier katër ekstrakte të bimëve embrionale me lëng Aloe, është pjesë e Aloseda, një produkt i krijuar për të luftuar pagjumësinë, i përbërë nga Tilia Tomentosa dhe ekstrakte bimore të Murrizit, Escolzia, Passiflora dhe Aloe xhel Ka një veprim qetësues dhe qetësues dhe vepron në përbërësin emocional që shkakton shfaqjen e çrregullimeve.

Në ilaçet bimore, lulet e Bach përdoren kur doni të trajtoni pagjumësinë në një mënyrë natyrale dhe të butë, veçanërisht kur është rezultat i ankthit, depresionit ose stresit. Pagjumësia është një produkt që punon në një mënyrë delikate por konstante në gjendje emocionale dhe mendime, është veçanërisht i dobishëm në trajtimin e çrregullimeve të gjumit

Me nje klikim ju mund të merrni të gjitha mjetet shëruese bimore drejtpërdrejt në shtëpinë tuaj. Na kontaktoni për çdo informacion

Questo sito utilizza cookie Tecnici e di Terzi Parti per offrirti una migliore fruizione del nostro sito internet senza effettuare alcuna profilazione.
Per avere maggiori informazioni sulla nostra Privacy Policy, Cookie Policy o per accedere al nostro Centro Privacy clicca sui link sottostanti.

Privacy Settings saved!
Impostazioni

Quando visiti un sito Web, esso può archiviare o recuperare informazioni sul tuo browser, principalmente sotto forma di cookies. Controlla qui i tuoi servizi di cookie personali.

Questi cookie sono necessari per il funzionamento del sito Web e non possono essere disattivati nei nostri sistemi.

Per utilizzare questo sito web usiamo i seguenti cookie tecnici necessari: %s.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Usiamo WooCommerce come sistema di acquisto. Per il carrello e l'elaborazione degli ordini verranno memorizzati 2 cookies. Questi cookie sono strettamente necessari e non possono essere disattivati.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Rifiuta tutti i Servizi
Accetta tutti i Servizi