rimedi naturali per l abbassamento di voce

Ilac natyral për uljen e zërit

Çfarë është ulja e zërit?

Ulja e zërit, ose disfonia, është një sëmundje që prek laringun, kordat e zërit, gjuhën dhe / ose gojën.

Cilat janë çrregullimet e zërit?

Ulja e zërit konsiston në vështirësinë në emetimin e tingujve, të cilët mund të jenë pak a shumë intensivë, të një lloji cilësor ose sasior, nga ngjirja e zërit (vështirësia në prodhimin e tingujve të ulët), deri në uljen e zërit ose mungesa totale e tij ( afonia).

1) ngjirurit e zërit: i njohur gjithashtu me termin kserofoni, karakterizohet nga një zë i ngjirur dhe i mbuluar, dhe është një nga simptomat kryesore që lidhen me sëmundjet e dimrit.

2) Fonastenia: kjo është një rënie në intensitetin e emetimit të zërit ose ndërprerja e një shënimi të lëshuar. Zëri është i dobët dhe i lodhur.

3) Afonia: zëri mungon plotësisht. Mund të përcaktohet nga faktorë të ndryshëm, të tilla si lodhja psikofizike, thithja e trupave të huaj, paraliza bilaterale

Çfarë e shkakton uljen e zërit?

Shkaqet e disfonisë (përveç plakjes) gjenden në ndryshimet anatomike dhe funksionale, në patologjitë infektive dhe pezmatimet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes shpesh për shkak të veprimit të irrituesve si ndotja e ajrit, tymi, ajri i ftohtë etj.

Faktorët që mund të vënë një tendosje në fyt tuaj janë:
Shpesh falë përdorimit të mjeteve juridike natyrale për uljen e zërit është e mundur të shërohet kjo patologji e pakëndshme dhe për pak ditë mund të gjeni lehtësim të këndshëm, por nëse neglizhohet, mund të çojë edhe në faringjit më serioz, trakeit ose laringit.

Laringu është akoma i irrituar dhe i mbuluar me mukus, ekuilibri midis mushkërive, laringut dhe kordave vokale është ndryshuar.

Çfarë thotë homeosinergjia për uljen e zërit?

Laringu, selia e kordave vokale, është e lidhur me chakrën e 5-të (për qendrën e tretë të energjisë homeosinergji, duke filluar nga shuma e kokës). E gjithë zona dhe organet dhe gjëndrat e saj (laring, kordat vokale, faring, bajamet, tiroide, paratiroide, ...) janë të lidhura me komunikimin, në kuptimin e saj më të gjerë të vetë-shprehjes.

Nëse kemi vështirësi në shprehjen e nevojave tona më të thella, kështu që flasim por në të vërtetë nuk komunikojmë, do t’i nënshtrohemi sëmundjeve të organeve të lidhura me këtë qendër energjie.

Zëri që ulet ose ndryshohet është gjithashtu një tregues i qartë i problemeve tona për t'u shprehur, edhe në lidhje me një situatë specifike të përvojës që po përjetojmë në Refuzim.

Për të mësuar më shumë www.omeosinergia.eu

Ilace natyrale për uljen e zërit

Gjëja e parë që duhet të bëni është të pini shumë ujë, i cili zbut mukozat dhe pastron rrugët e frymëmarrjes.

Vokalizimi i kryer me ton të ulët mund të ndihmojë gjithashtu në zbutjen e gëlbazës dhe relaksimin e fytit.

Ashtu si në rastin e dhimbjeve të fytit, pirja e mjaltit të tretur në qumësht të nxehtë ose mjaltë dhe limon në stomak bosh ndihmon në qetësimin e acarimit dhe tretjen e pjesëve mukoze.

Edhe bërja e gargareve dhe shpëlarjeve të thjeshta me ujë dhe bikarbonat ose ujë dhe kripë ndihmon në lehtësimin e zërit menjëherë, ndërsa ilaçi klasik i gjyshes është të hani disa ançua turshi, pasi kripa, duke pasur një veprim antibakterial, i jep një qartësi të menjëhershme zërit.

Qepa dhe hudhra janë të dy antibiotikë të vërtetë dhe anti-inflamatorë natyralë, veçanërisht me qepën mund të përgatisni çajra bimorë, thjesht zieni lëvoren e gjysmës së qepës për çdo filxhan ujë, filtroni, lëreni të ftohet dhe më pas ëmbëlsoni sipas tuajit shije

Ilacenatyrore për uljen e zërit me ndihmën e fitoterapisë

Erisimo

Erisimo njihet si barishte këngëtarësh - konsiderohet e shkëlqyeshme për pezmatimet e fytit. Përdoret për përgatitjen e tretësirës së nënës dhe çajrave bimorë. Rekomandohet për laringit, faringjit dhe trakeit. Gjendet edhe në tableta. Për tinkturën e nënës, këshilla është që të merrni 30 deri në 50 pika me pak ujë 2/3 herë në ditë.
Broncolux
BRONCOLUX
26,00
Ilaç i dobishëm për të nxitur rrjedhshmërinë fiziologjike të sekrecion...

Questo sito utilizza cookie Tecnici e di Terzi Parti per offrirti una migliore fruizione del nostro sito internet senza effettuare alcuna profilazione.
Per avere maggiori informazioni sulla nostra Privacy Policy, Cookie Policy o per accedere al nostro Centro Privacy clicca sui link sottostanti.

Privacy Settings saved!
Impostazioni

Quando visiti un sito Web, esso può archiviare o recuperare informazioni sul tuo browser, principalmente sotto forma di cookies. Controlla qui i tuoi servizi di cookie personali.

Questi cookie sono necessari per il funzionamento del sito Web e non possono essere disattivati nei nostri sistemi.

Per utilizzare questo sito web usiamo i seguenti cookie tecnici necessari: %s.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Usiamo WooCommerce come sistema di acquisto. Per il carrello e l'elaborazione degli ordini verranno memorizzati 2 cookies. Questi cookie sono strettamente necessari e non possono essere disattivati.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Rifiuta tutti i Servizi
Accetta tutti i Servizi