rimedi per il mal di gola

Ilaç për dhimbjen e fytit: 5 këshilla për të ndjekur

Si te kurojme një dhimbje të fytit ne menyre natyrale.

Kërkesa për mjete shërimi për dhimbjet e fytit bëhet më urgjente tani që dimri është afër. I ftohti, ndryshimet e temperaturës ndërmjet brenda dhe jashtë, por edhe përhapja e viruseve dhe baktereve, shkaktojnë shumë sëmundje të bezdisshme dhe tipike të periudhës, përfshirë ethe, kollë, ftohje dhe simptoma të gripit. Shpesh është e nevojshme të vizitoni një mjek, por nëse dhimbja e fytit është një manifestim i izoluar, ju mund të veproni menjëherë duke përdorur trajtime natyrore që mund të lehtësojnë dhimbjen dhe të qetësojnë inflamacionin para se të përkeqësohet.

Nga ilaçet bimore, në veçanti, lindin shumë ilaçe natyrore efektive për dhimbjen e fytit. Siç kemi thënë tashmë në një Post të mëparshëm kushtuar kurave për dhimbjet e fytit, natyra na ofron bimë me veti shëruese që fitoterapia ka qenë në gjendje të studiojë dhe të punojë për të krijuar trajtime të sigurta dhe të vlefshme në kurimin dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Ndryshe nga përbërësit aktivë të nxjerrë kimikisht, ndonjëherë shumë agresivë dhe me efekte anësore të bezdisshme, bimët përmbajnë substanca natyrore me një veprim gradual dhe të tolerueshme mirë nga trupi, prandaj ilaçet fitoterapeutike për dhimbjet e fytit përveç që janë efektive, janë edhe të sigurta dhe i përshtatshëm për të gjithë, madje edhe për fëmijë.

Le të shohim 5 ilaçe për dhimbjen e fytit që ju lejojnë të trajtoni sëmundjen në një mënyrë natyrale.

Gargarë

Ilaç shëruese për dhimbjet e fytit të dobishme për lehtësimin e dhimbjeve të djegies janë gargarë e përgatitur me bimë antibakteriale. Limoni, sherebela dhe borziloku janë shumë të lehtë për t’u përdorur për gargarë të aftë për të dezinfektuar zgavrën me gojë. Edhe kripa e tretur në pak ujë të ngrohtë dhe e përzier mirë ndihmon në heqjen e mukusit dhe baktereve duke ofruar lehtësim të menjëhershëm. Ndër mjetet juridike bimore për dhimbjet e fytit, të treguara për trajtimin e faringjitit dhe laringitit, është vaji i pemës së çajit, që do të përdoret i holluar në ujë për të bërë gargarë që shkatërron mikrobet. Një tjetër ilaç i mirë për t'u përdorur si një shpëlarje goje kundër dhimbjes së fytit është Ribes nigrum, një kaçubë me veti të forta anti-inflamatore

Mjalte

Një nga mjetet shëruese për dhimbjet e fytit që nga kohërat antike është mjalti. Në mënyrë të veçantë tregohet si një ilaç për dhimbjen e fytit është mjalti i akacisë, i shtuar në çaj, kafe elbi, çajra bimorë, apo edhe merret vetëm. Mjalti gjithashtu mund të kombinohet me uthull: ai vepron si nga brenda, duke i kundërvënë inflamacionit, ashtu edhe nga jashtë, duke qetësuar dhimbjen në fyt. Një përzierje shumë efektive e përbërësve përbëhet nga mjalti dhe limoni, të dy kanë veti antibakteriale dhe antioksiduese.

Propoli

Ilaçi natyror par ekselencë për dhimbjet e fytit është propolis, një substancë e prodhuar nga zellshmëria e bletëve duke filluar nga poleni dhe dylli, përmes përdorimit të enzimeve specifike. Propolisi mburret me virtyte të fuqishme anti-bakteriale dhe dezinfektuese, sjell përfitime të menjëhershme kundër dhimbjeve të fytit.

Pije te nxehta

Bimë të ndryshme medicinale janë mjete të shkëlqyera për dhimbjet e fytit. Ato mund të përdoren për të përgatitur infuzione me të cilat gargarë ose për të përgatitur çajra të nxehtë bimor. Echinacea dhe hips janë të pasura me vitaminë C, e cila është thelbësore për forcimin e sistemit imunitar; mallow dhe marshmallow kanë veti zbutëse dhe ndihmojnë në mbrojtjen e mukozës së fytit; erizmi, i quajtur gjithashtu “bari i këngëtarëve”, përdoret në rast të uljes ose humbjes së zërit. Infuzionet për fyt mund të përgatiten me barëra të vetme ose përzierje bimësh me veprim mukolitik dhe dekongjestionant dhe me veti antiseptike dhe antibakteriale, për të eleminuar shkaqet e origjinës infektive që shkaktojnë çrregullimin.

Vajra thelbësorë për të luftuar dhimbjen e fytit

Aromatherapy ka krijuar mjete shërimi për dhimbjet e fytit bazuar në esenca me veti antiseptike dhe dekongjestive. Vajrat thelbësorë mund të vendosen në shpërndarës të dhomës ose të gëlltiten, duke vendosur disa pika në një lugë çaji me mjaltë. Vaj thelbësor balsamic par excellence është eukalipt, i cili lehtëson parehati, duke freskuar mukozat. Nga ana tjetër, vaji i pemës së çajit përdoret për vetitë e tij antibakteriale dhe anti-inflamatore. Nenexhiku, me vetinë e tij antiseptike, jep lehtësim në rast inflamacioni, ndërsa trumza qetëson mukozat e skuqura. Myrtle gjithashtu ndihmon në zbërthimin e një fyt të përflakur. Limoni qetëson simptomat falë virtyteve të tij antibiotike.

Në laboratorët e Bioregenera, krijohen produkte specifike fitoterapeutike për të trajtuar dhimbjet e fytit dhe infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes.

Infelux
INFELUX
26,00
Ilaç për të stimuluar mbrojtjen antibakteriale.
Phytorg 11
26,00
Kullimi dekongestant i bajameve.
Phytorg 10
26,00
Kullimi dekongjestant i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes.
Larifit
26,00
Laringit akut dhe kronik, nazofaringit, infeksione të rrugëve të frymë...
Tonfit
26,00
Inflamacion i bajameve të unazës limfatike të Waldeyer. Adjuvant për f...

Mjetet shëruese për dhimbjen e fytit të formuluara nga Bioregenera mund të përdoren që nga fillimi i simptomave të para për të lehtësuar dhe qetësuar dhimbjen.

Për më shumë informacion ose kuriozitet në lidhje me ilaçet natyrale kontaktoni atë 0564451 894

Questo sito utilizza cookie Tecnici e di Terzi Parti per offrirti una migliore fruizione del nostro sito internet senza effettuare alcuna profilazione.
Per avere maggiori informazioni sulla nostra Privacy Policy, Cookie Policy o per accedere al nostro Centro Privacy clicca sui link sottostanti.

Privacy Settings saved!
Impostazioni

Quando visiti un sito Web, esso può archiviare o recuperare informazioni sul tuo browser, principalmente sotto forma di cookies. Controlla qui i tuoi servizi di cookie personali.

Questi cookie sono necessari per il funzionamento del sito Web e non possono essere disattivati nei nostri sistemi.

Per utilizzare questo sito web usiamo i seguenti cookie tecnici necessari: %s.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Usiamo WooCommerce come sistema di acquisto. Per il carrello e l'elaborazione degli ordini verranno memorizzati 2 cookies. Questi cookie sono strettamente necessari e non possono essere disattivati.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Rifiuta tutti i Servizi
Accetta tutti i Servizi