Ilaçe natylare të qafës së mitrës

Si të lehtësoni dhimbjen e qafës me kura natyrale

Ilaçe natyrale për qafën mund të jenë të ndryshme, nga analgjezikët për të qetësuar dhimbjen deri te trajtimet për relaksimin dhe tonifikimin e muskujve. Edhe ilaçet natyrale mund të jenë një ndihmë e madhe, le të shqyrtojmë në këtë artikull mjetet juridike për qafën e mitrës që vijnë nga ilaçet bimore. Në fakt, disa barëra kanë veti anti-inflamatore dhe lehtësuese të dhimbjeve të dobishme për lehtësimin e dhimbjeve të qafës së mitrës, të tilla si thua e djallit, rrush pa fara e zezë dhe arnica malore.

Shkaqet, simptomat dhe trajtimet për qafën e mitrës

Ka shumë mjete shërimi për qafën, por para se të vendosni se cilin trajtim do të ndiqni, është gjithmonë e rëndësishme të kuptoni se çfarë është duke shkaktuar dhimbjen. Dhimbja e lokalizuar në qafë shpesh është vetëm një problem kalues ​​i shkaktuar nga moti i ftohtë dhe i lagësht, qëndrimi i keq ose stresi. Herë të tjera, origjina është për shkak të një traume ose një kontuzioni, siç është goditja klasike pas një përplasjeje në pjesën e pasme. Më rrallë, problemi i qafës së mitrës është një simptomë e një patologjie, të tilla si ndryshimet në lakimin e shpinës, duke përfshirë skoliozën, kyfozën dorsale ose lordozën mesit.

Mjetet juridike të qafës së mitrës kanë për qëllim lehtësimin e ngurtësisë së muskujve, zvogëlimin e inflamacionit dhe korrigjimin e sjelljes dhe mund të përfshijnë cikle fizioterapie dhe seanca gjimnastike me ushtrime specifike ose përdorimin e ilaçeve kundër dhimbjes. Kirurgjia rekomandohet vetëm në format më të rënda.

Mjete natyrale për dhimbjen e qafës

Kur dhimbja nuk është veçanërisht akute, ne mund të përdorim mjete shërimi natyrale për qafën e mitrës të cilat përveç që janë pa efekte anësore, janë më efektive në planin afatmesëm dhe afatgjatë, veçanërisht në promovimin e relaksimit të muskujve dhe në trajtimin e inflamacionit, siç kemi parë tashmë në artikullin tonë kura natyrale për dhimbje koke

ku biseduam për mundësinë e përdorimit të disa bimëve për të trajtuar simptomat e dhimbjes së kokës shpesh të shoqëruara me dhimbje në qafë.

Mjetet juridike qetësuese dhe anksiolitike bimore, të cilat mund të të ndihmojnë nëse kërkon mjete shërimi për qafën, bazohen në Kamomil, me veti anksiolitike dhe qetësuese, Valerian me efekte qetësuese në sistemin nervor qendror, Balsam limoni me veti antispasmodike dhe qetësuese, Escolzia që është gëlqere analgjezike, relaksuese, antineuralgjike dhe spazmolitike, relaksuese dhe anksiolitike.

Disa bimë kanë një funksion anti-inflamator të sistemit osteoartikular, pengojnë sintezën e prostaglandinave, përgjegjëse për dhimbjen dhe procesin inflamator të indeve, pa dëmtuar shtresën mbrojtëse të sistemit gastrointestinal. Këto bimë do të përdoren si mjete shërimi për qafën nëse merren në formën e tinkturave të nënës ose ekstrakteve të bimëve, ose, nëse përdoren si përbërës të vajrave për t'u përhapur në zona të dhimbshme. Thua e Djallit është një rrënjë që është treguar veçanërisht aktive në situata që shkaktojnë dhimbje dhe inflamacion, të tilla si tendonitis, artrozë, artrit reumatoid, dhimbje shpine, dhimbje koke, dhimbje qafe, mavijosje, shiatik, artrit, artrozë. Ekstrakti Ribes Nigrum, i përdorur për veprimin e tij të dobishëm në qarkullimin e gjakut dhe për të zvogëluar inflamacionin, është shumë efektiv kundër dhimbjeve kronike. Boswellia serrata është një bimë e njohur për vetitë e saj lehtësuese të dhimbjeve dhe anti-inflamatore, mund të gjendet si suplement, ekstrakt, tinkturë e nënës ose krem ​​për aplikim lokal.

Kamfuri dhe Arnica montana janë mjete shëruese të vlefshme për qafën e mitrës falë vetive të tyre anti-inflamatore, antirheumatike, revulsive dhe analgjezike, ato mund të gjenden në formën e vajit dhe vajit që do të aplikohen në vend për të gjetur lehtësimin e dhimbjes.

Mjetet shëruese për qafën e mitrës

Me vetëm disa klikime ju mund të merrni të gjitha ilaçet natyrale të qafës në shtëpinë tuaj me produkte natyrale pa efekte anësore. Na kontaktoni për çdo informacion.

Questo sito utilizza cookie Tecnici e di Terzi Parti per offrirti una migliore fruizione del nostro sito internet senza effettuare alcuna profilazione.
Per avere maggiori informazioni sulla nostra Privacy Policy, Cookie Policy o per accedere al nostro Centro Privacy clicca sui link sottostanti.

Privacy Settings saved!
Impostazioni

Quando visiti un sito Web, esso può archiviare o recuperare informazioni sul tuo browser, principalmente sotto forma di cookies. Controlla qui i tuoi servizi di cookie personali.

Questi cookie sono necessari per il funzionamento del sito Web e non possono essere disattivati nei nostri sistemi.

Per utilizzare questo sito web usiamo i seguenti cookie tecnici necessari: %s.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Usiamo WooCommerce come sistema di acquisto. Per il carrello e l'elaborazione degli ordini verranno memorizzati 2 cookies. Questi cookie sono strettamente necessari e non possono essere disattivati.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Rifiuta tutti i Servizi
Accetta tutti i Servizi