cure naturali per il mal di testa

Ilace natyrale për dhimbjet e kokës

kura natyrale për dhimbje koke

Kura natyrale për dhimbjet e kokës që vijnë nga ilaçet bimore bazohen në përdorimin e bimëve dhe bimëve medicinale me veti anti-inflamatore dhe analgjezike. Shelg, ethe, thua e djallit, balsam limoni, luledele dhe agnocasto janë vetëm disa nga bimët nga të cilat merren mjete shëruese efektive për të trajtuar dhimbjen e kokës, një sëmundje shumë e përhapur dhe e vështirë për tu trajtuar. Duket se më shumë se njëzet përqind e popullsisë italiane vuan nga dhimbje koke, veçanërisht gratë janë më të prekurat për shkak të kalimit të paqëndrueshëm të hormoneve gjatë fazave të ndryshme të jetës.
Sidoqoftë, jo të gjitha dhimbjet e kokës janë të njëjta: dhimbja mund të lokalizohet në pjesë të ndryshme të kokës dhe në disa raste mund të çojë në paaftësinë e migrenës. Po kështu, jo të gjitha mjetet juridike janë adekuate, prandaj është gjithmonë mirë të vlerësoni me kujdes llojin e dhimbjes së kokës për të gjetur përgjigjen e duhur. Fitoterapia përdor bimë medicinale për të krijuar kura natyrale për dhimbjet e kokës që mund të ndërhyjnë në disa fronte, në dyqanin tonë online mund të gjeni disa zgjidhje efektive të rekomanduara nga ekspertët e Bioregenera.

Le të shohim se cilat janë mjetet juridike natyrore për të zgjidhur dhimbjet e kokës, madje edhe ato më të vështirat për t’u luftuar

kura natyrale për dhimbje koke

SALICE

Lëvorja e shelgut ofron një ilaç të fuqishëm natyral për dhimbjet e kokës, pasi përmban tanin të kondensuar, flavonoide dhe glikozide fenolike të cilat, pasi të gëlltiten, metabolizohen nga flora bakteriale e zorrëve dhe shndërrohen në një acid me veti anti-inflamatore, analgjezike, antipiretike, antirheumatike dhe. antispazmatik. Nga shelgu marrim një nga kurat natyrale kundër dhimbjeve të kokës që tregohet për lehtësimin e të gjitha llojeve të dhimbjeve të kokës, por kryesisht për sindromat reumatike osteoartikulare, mialgjinë dhe nevralgjinë.

ARTIGLIO DEL DIAVOLO

L’Artiglio del diavolo è impiegato come analgesico e antipiretico

në kura natyrale për dhimbje koke. Lehtësimi i dhimbjeve dhe efikasiteti anti-inflamator i harpagosideve që përmbahen në rrënjë e bëjnë thundrën e djallit një bimë aktive sidomos në kocka dhe nyje, në situata që shkaktojnë dhimbje dhe inflamacion të tilla si dhimbje koke, dhimbje të përgjithshme të qafës, tendonite, osteoatrit, artrit reumatoid, ishiatik , artritit dhe artrozës.

SPIREA ULMARIA

Lulet dhe majat e lulëzimit të Spirea ulmaria kanë një veprim anti-inflamator, analgjezik dhe antipiretik, sepse ato pengojnë sintezën e prostaglandinave përgjegjëse për dhimbjen dhe procesin inflamator të indeve. Kjo bimë për këtë arsye përdoret si një kurë natyrale për dhimbjen e kokës, dhimbjen e shpinës dhe qafës, artrozën, artritin reumatoid, dhimbjen e kyçeve. Prandaj është një anti-inflamator natyral, por ndryshe nga ilaçet sintetike, nuk ka një veprim gastrologjik, një efekt anësor i kategorisë së barnave anti-inflamatore NSAID.

PATERNIO

Përbërësit aktivë të etheve janë ndër më të përdorurit për krijimin e ilaçeve natyrale për dhimbjen e kokës. Ndër substancat kryesore që përmbahen në gjethe janë lactone sesquiterpenes, në veçanti partenoli i cili është i dobishëm për dhimbjet menstruale dhe kundër migrenës. Veprimi i tij anti-inflamator ka një efekt të mirë qetësues në dhimbjen e kyçeve, përfshirë ato që rezultojnë nga artriti reumatoid. Ethet nuk duhet të përdoren gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Në dyqanin tonë në internet mund të gjeni Emilux.M, një produkt i shkëlqyeshëm natyral që përmban ethe.

BOSWELLIA

Për trajtimin e dhimbjeve të kyçeve ose dhimbjeve të kokës, boswellia është një ilaç natyral shumë efektiv. Rrëshira e saj, në fakt, është e pasur me përbërës aktivë me veprim anti-inflamator dhe analgjezik. Në dyqanin tonë online ju mund të blini Algolux.M, një produkt i përbërë nga një përzierje e ekstrakteve natyrore të bimëve, duke përfshirë rrëshirë Boswellia, të shoqëruar me rizomat e shafranit të Indisë dhe rrënjën e ashwagandha.

MELISSA

Gjethet e balsamit të limonit përdoren në kura natyrale për dhimbjet e kokës, veçanërisht për trajtimin e dhimbjes së kokës të shkaktuar nga tensioni nervor, pasi vepron si relaksues në muskuj dhe qetëson gjendjet e ankthit. Përdorimi i balsamit të limonit tregohet në prani të një pamje të përgjithshme të nervozizmit dhe pagjumësisë, sindromës para menstruale dhe takikardisë të shkaktuar nga nervozizmi.

PASSIFLORA

Gjethet dhe pjesët ajrore të luledeleve përmbajnë flavonoide që kryejnë një veprim qetësues dhe anksiolitik në sistemin nervor qendror, duke e bërë bimën një ilaç natyral jashtëzakonisht efektiv për dhimbjet e kokës, veçanërisht në rastet e dhimbjeve të kokës të shkaktuara nga stresi, ankthi dhe ndjenja e shqetësimit, si dhe në çrregullimet e menopauzës, të tilla si nervozizmi, nervozizmi, depresioni, takikardia, dispnea, nxehtësitë dhe është parandaluese për sulmet në zemër.

AGNOCASTO

Shërimet natyrale të dhimbjeve të kokës vijnë gjithashtu nga pema e dëlirë, frutat e së cilës përmbajnë përbërës aktivë të aftë të veprojnë në hipofizë dhe të ushtrojnë një veprim anti-estrogjenik dhe antispasmodik të treguar për të luftuar migrenën me origjinë hormonale tek gratë, dhe të gjitha ato simptoma të lidhura në fazën para menstruale. , shoqërohet me nervozizëm, nervozizëm, ndryshime humori, ankth.

Me disa klikime ju mund të merrni mjetet shëruese natyrore për dhimbjen e kokës drejtpërdrejt në shtëpinë tuaj. Zbuloni dyqanin Bioregenera dhe na kontaktoni për çdo informacion.

Questo sito utilizza cookie Tecnici e di Terzi Parti per offrirti una migliore fruizione del nostro sito internet senza effettuare alcuna profilazione.
Per avere maggiori informazioni sulla nostra Privacy Policy, Cookie Policy o per accedere al nostro Centro Privacy clicca sui link sottostanti.

Privacy Settings saved!
Impostazioni

Quando visiti un sito Web, esso può archiviare o recuperare informazioni sul tuo browser, principalmente sotto forma di cookies. Controlla qui i tuoi servizi di cookie personali.

Questi cookie sono necessari per il funzionamento del sito Web e non possono essere disattivati nei nostri sistemi.

Per utilizzare questo sito web usiamo i seguenti cookie tecnici necessari: %s.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Usiamo WooCommerce come sistema di acquisto. Per il carrello e l'elaborazione degli ordini verranno memorizzati 2 cookies. Questi cookie sono strettamente necessari e non possono essere disattivati.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Rifiuta tutti i Servizi
Accetta tutti i Servizi