rimedi naturali contro la cervicale

Rimedi naturali contro la cervicale

Dhimbje të qafës së mitrës ose qafës? PËR TË RISHIKUAR

Njohur në mënyrë të papërshtatshme si dhimbje të qafës së mitrës, dhimbja e qafës është termi më i përshtatshëm për të treguar një dhimbje gjenerike të qafës që zgjat për një periudhë të ndryshueshme kohore (muaj / vjet). Në botën perëndimore, dhimbja e qafës është një nga çrregullimet më të zakonshme musculoskeletal të të gjithë, duke përfshirë simptoma të shumta dhe heterogjene me origjinë të ndryshme.
Dhimbja e qafës prek traktin cervikal të shtyllës kurrizore, e cila është një nga pikat më të prekshme në trupin e njeriut: çrregullimi perceptohet në nivelin e nervave, muskujve dhe rruazave të shpinës së qafës së mitrës.

Dhimbja e qafës perceptohet si një dhimbje e vazhdueshme me ashpërsi të ndryshme në nivelin e shpinës së qafës së mitrës.

I ashtuquajturi "qafë e ngurtë" është simptoma e zakonshme për shumicën e formave të dhimbjes së qafës. Isshtë një gjendje e bezdisshme dhe e dhimbshme që pengon lëvizjet natyrore të traktit të qafës së mitrës.

Shkaqet. Nga varet dhimbja e qafës?

Dhimbja e qafës mund të ketë shkaqe të ndryshme të origjinës.
Midis këtyre, një mënyrë jetese e ulur, goditje të ftohta dhe sjellje e pasaktë janë burimet kryesore të dhimbjes "kronike" (megjithëse të lehta dhe të durueshme) të qafës së mitrës. Faktorët shkaktarë të përshkruar më sipër janë përgjegjës për tensionin dhe lodhjen e muskujve, të cilat rezultojnë në episode sporadike ose më të shpeshta të dhimbjes së qafës.
Një element tjetër i atribuar është stresi, i cili jo vetëm që thekson një dhimbje para-ekzistuese të qafës së mitrës, por madje mund të jetë edhe shkaku. Shumë subjekte, të stresuar nga puna ose nga jeta e sotme, lëshojnë tensionet e tyre duke supozuar sjellje të pasakta që rezultojnë në kontraktime të muskujve dhe nyjeve dhe ngurtësim. Një qëndrim i tillë përfundon edhe në ngurtësimin e muskujve të qafës dhe shpatullës, duke krijuar dhimbje në qafë.
Gjatë moshës së re, dhimbja e qafës nuk është një gjendje e rrallë siç mund të supozohet. Sidoqoftë, në këtë grup moshë, dhimbja e qafës së mitrës duket se nuk është për shkak të çrregullimeve të kockave dhe kërcit, por më shumë për shkak të kontraktimit të thjeshtë të muskujve të qafës së mitrës dhe shpatullave.
Dhimbja e qafës mund të theksohet në disa raste: edhe pse duket qartë, edhe një dyshek shumë i butë ose jastëk joadekuat mund të përkeqësojë ndjeshëm dhimbjen e qafës. Në mënyrë të ngjashme, pozicioni i pasaktë gjatë ngasjes gjithashtu mund të theksojë dhimbjen e qafës, veçanërisht kur dikush është i detyruar të qëndrojë pas timonit për shumë orë. Nuk është për t'u habitur, shoferët e taksive, përfaqësuesit dhe shoferët e autobusëve janë shumë të ekspozuar ndaj rrezikut të dhimbjes në qafë.
Dhimbja akute e qafës mund të shkaktohet nga:
Përveç se është qartë subjektive, intensiteti me të cilin perceptohet dhimbja e qafës varet nga shkaku që e ka origjinën. Për shembull, dhimbja e qafës e shkaktuar nga goditja e kamzhikut do të jetë shumë më e fortë dhe depërtuese sesa ajo që rezulton nga supozimi i një qëndrimi të pasaktë gjatë gjumit.

Tipologjia e simptomave të dhimbjes së qafës

Bazuar në vendin e përfshirë në dhimbje dhe simptomat e lidhura me të, është e mundur të dallohen tre variante të dhimbjes në qafë:
Kur dhimbja e qafës përfshin gjithashtu nervat, subjekti ndjen një ndjesi të pakëndshme të ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirjeje, të shoqëruara nga dobësia në krah dhe në dorë.
Rekomandohet të kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor në rast të dhimbjes në qafë të shoqëruar me ndjesi shpimi gjilpërash të krahëve, paaftësia për të prekur gjoksin me mjekër, humbja e forcës në gjymtyrët e poshtme dhe duart, dhe dhimbje të vazhdueshme dhe të paepur.
Dhimbja mund të shoqërohet me simptoma dytësore, të tilla si: tension dhe lodhje muskulore, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash të lokalizuara, brachialgia, dobësi të krahut dhe duarve.

Tipologjia e simptomave të dhimbjes së qafës

Për të trajtuar dhimbjen e qafës është e nevojshme të ndërhyhet për shkakun që shkaktoi dhimbjen.
Terapia mund të përfshijë: program specifik ushtrimesh për dhimbjen e qafës, fizioterapi, ilaçe kundër dhimbjes dhe, në raste të rënda, operacion kirurgjik (ndonjëherë rekomandohet, për shembull, në rastin e dhimbjes në qafë për shkak të një hernie cervikale).
Më shpesh, për të përmirësuar dhimbjen e qafës është e mjaftueshme
Nëse dhimbja e qafës për shkak të një qëndrimi të papërshtatshëm hiqet relativisht e lehtë. Në situata të tilla, është e nevojshme të ndiqni një program të synuar të ushtrimeve, i cili duhet të kryhet me kujdes dhe qëndrueshmëri. Ushtrimet për dhimbjen e qafës duhet të bazohen në qëllimin e lehtësimit të tensionit dhe stresit, dhe mobilizimin e rruazave të qafës së mitrës të ngurtësuar dhe të kontraktuar. Një fizioterapist i mirë - ose një figurë tjetër kompetente dhe e kualifikuar - do të udhëzojë pacientin për ekzekutimin e saktë të ushtrimit.
Për të marrë rezultatet më të mira në një kohë të shkurtër, është e nevojshme të kryeni ushtrime për dhimbjen e qafës çdo ditë, butësisht dhe ngadalë. Anasjelltas, kur kryhet me ngut, me shpërqendrim dhe lëvizje të papritura, ushtrimet e qafës së mitrës madje mund të përkeqësojnë dhimbjen e qafës.
Para së gjithash, duke marrë parasysh që stresi dhe tensioni mund të theksojnë dhimbjen e qafës, pacienti i prekur mund të marrë mjete shëruese bimore relaksuese dhe anksiolitike si:

pronat e gëlqere (Tilia cordata) veti relaksuese, anksiolitike;

Vizioni homeosinergjik psiko-emocional është thelbësor për të sqaruar arsyen pse një person vuan nga dhimbja e qafës.
Rajoni i qafës është vendi ku somatizohet më shumë pavetëdija dhe refuzimi në lidhje me hiperkontrollin tonë të realitetit dhe padurimin tonë shoqërues ose jo. Sa prej nesh humbin durimin ose kanë udhëtim udhëtimi? Sa herë, ne me vetëdije apo pa vetëdije, kontrollojmë realitetin tonë, por mbi të gjitha atë të të tjerëve, deri në detajet më të vogla? Siç thotë Homeosinergy, refuzimi është baza e përvojës njerëzore, është fillestari i jetës së përditshme .... Thjesht mendoni se sa herë gjatë ditës ankohemi!
Dhimbja e qafës bëhet se shkarkimi biologjik i akumulimit toksik lidhet me refuzimin e përvojës dhe për këtë arsye në vizionin homeoshenergjik përcaktohet gjithashtu si një sëmundje.
Dhimbja nga zona e qafës së mitrës shpesh rrezaton në krah: kuptimi i kësaj është se, duke qenë në hiper-kontroll dhe padurim dhe duke refuzuar veten në përvojë, ne tashmë po krijojmë një ngarkesë toksike pasi nuk jemi në gjendje të përqafojmë të gjitha përvojat që shfaqen. manifestohen në realitet: krijohet cervikobrachialgia e cila na bllokon, gjë që na bën të kuptojmë se si nuk jemi në gjendje të përqafojmë atë që mbajmë nën kontroll, në fund të fundit, prandaj, na lejon të shohim veten ashtu siç jemi në të vërtetë. Çdo gjë atëherë bëhet shkarkim i ngarkesës toksike të lidhur me refuzimin e vetvetes.

ARTIGLIO DEL DIAVOLO

L’Artiglio del diavolo è impiegato come analgesico e antipiretico nelle cure naturali per il mal di testa. L’efficacia antidolorifica e antinfiammatoria degli harpagosidi contenuti nella radice, rendono l’artiglio del diavolo una pianta attiva soprattutto sulle ossa e sulle articolazioni, nelle situazioni che causano dolore e infiammazione come mal di testa, dolori generici alla cervicale, tendiniti, osteoatrite, artrite reumatoide, sciaticaartrite e artrosi.

SPIREA ULMARIA

Lulet dhe majat e lulëzuara të Spirea ulmaria kanë një veprim anti-inflamator, analgjezik dhe antipiretik, sepse ato pengojnë sintezën e prostaglandinave përgjegjëse për dhimbjen dhe procesin inflamator të indeve. Kjo bimë për këtë arsye përdoret si një kurë natyrale për dhimbjen e kokës, dhimbjen e shpinës dhe qafës, artrozën, artritin reumatoid, dhimbjen e kyçeve. Prandaj është një anti-inflamator natyral, por ndryshe nga ilaçet sintetike, nuk ka një veprim gastrologjik, një efekt anësor i kategorisë së NSAID të barnave anti-inflamatore.

PATERNIO

Përbërësit aktivë të etheve janë ndër më të përdorurit për të krijuar ilaçe natyrore për dhimbjen e kokës. Ndër substancat kryesore që përmbahen në gjethe janë lactone sesquiterpenes, në veçanti partenoli i cili është i dobishëm për dhimbjet menstruale dhe kundër migrenës. Veprimi i tij anti-inflamator ka një efekt të mirë qetësues në dhimbjen e kyçeve, duke përfshirë ato që rezultojnë nga artriti reumatoid. Ethet nuk duhet të përdoren gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Në dyqanin tonë në internet mund të gjeni Emilux.M, një produkt i shkëlqyeshëm natyral që përmban ethe.

BOSWELLIA

Për trajtimin e dhimbjeve të kyçeve ose dhimbjeve të kokës, boswellia është një ilaç natyral shumë efektiv. Rrëshira e saj, në fakt, është e pasur me përbërës aktivë me veprim anti-inflamator dhe analgjezik. Në dyqanin tonë online ju mund të blini Algolux.M, një produkt i përbërë nga një përzierje e ekstrakteve natyrore të bimëve, duke përfshirë rrëshirë Boswellia, të shoqëruara me rizoma të shafranit të Indisë dhe rrënjën e ashwagandha.

MELISSA

Gjethet e balsamit të limonit përdoren në kura natyrale për dhimbjet e kokës, veçanërisht për trajtimin e dhimbjes së kokës të shkaktuar nga tensioni nervor, pasi vepron si relaksues në muskuj dhe qetëson gjendjet e ankthit. Përdorimi i balsamit të limonit tregohet në prani të një pamje të përgjithshme të nervozizmit dhe pagjumësisë, sindromës para menstruale dhe takikardisë të shkaktuar nga nervozizmi.

PASSIFLORA

Gjethet dhe pjesët ajrore të luledeleve përmbajnë flavonoide që kryejnë një veprim qetësues dhe anksiolitik në sistemin nervor qendror, duke e bërë bimën një ilaç natyral jashtëzakonisht efektiv për dhimbjet e kokës, veçanërisht në rastet e dhimbjeve të kokës të shkaktuara nga stresi, ankthi dhe ndjenja e shqetësimit, si dhe në çrregullimet e menopauzës, të tilla si nervozizmi, nervozizmi, depresioni, takikardia, dispnea, nxehtësitë dhe është parandaluese për sulmet në zemër.

Community Verified icon

AGNOCASTO

Shërimet natyrale të dhimbjeve të kokës vijnë gjithashtu nga pema e dëlirë, frutat e së cilës përmbajnë përbërës aktivë të aftë të veprojnë në hipofizë dhe të ushtrojnë një veprim anti-estrogjenik dhe antispasmodik të treguar për të luftuar migrenën me origjinë hormonale tek gratë, dhe të gjitha ato simptoma të lidhura në fazën para menstruale. , shoqërohet me nervozizëm, nervozizëm, ndryshime humori, ankth.

Community Verified icon

Me disa klikime ju mund të merrni ilaçet tona natyrale për dhimbjen e kokës drejtpërdrejt në shtëpinë tuaj. Zbuloni dyqanin Bioregenera dhe na kontaktoni për çdo informacion.

Questo sito utilizza cookie Tecnici e di Terzi Parti per offrirti una migliore fruizione del nostro sito internet senza effettuare alcuna profilazione.
Per avere maggiori informazioni sulla nostra Privacy Policy, Cookie Policy o per accedere al nostro Centro Privacy clicca sui link sottostanti.

Privacy Settings saved!
Impostazioni

Quando visiti un sito Web, esso può archiviare o recuperare informazioni sul tuo browser, principalmente sotto forma di cookies. Controlla qui i tuoi servizi di cookie personali.

Questi cookie sono necessari per il funzionamento del sito Web e non possono essere disattivati nei nostri sistemi.

Per utilizzare questo sito web usiamo i seguenti cookie tecnici necessari: %s.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Usiamo WooCommerce come sistema di acquisto. Per il carrello e l'elaborazione degli ordini verranno memorizzati 2 cookies. Questi cookie sono strettamente necessari e non possono essere disattivati.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Rifiuta tutti i Servizi
Accetta tutti i Servizi