trattamento per emorroidi

Trajtimi i hemorroideve

Hemorroide janë një çrregullim shumë i përhapur, për të cilin për fat të mirë ka disa mjete shërimi, ndër më të efektshmet, ekzistojnë ato natyrore që vijnë nga ilaçet bimore

Zgjedhja e trajtimit më të përshtatshëm të hemorroideve është e lidhur ngushtë me fazën e sëmundjes. Në format fillestare, mjafton të ndiqni një trajtim parandalues ​​për hemorroide, duke modifikuar zakonet e të ngrënit, higjenën dhe mënyrën e jetesës, duke preferuar një dietë të pasur me fibra dhe duke ushtruar rregullisht. Nëse, nga ana tjetër, keni simptoma më të bezdisshme, të tilla si kruarje, djegie, peshë rektale ose gjakderdhje, atëherë mjetet juridike për hemorroide do të duhet të jenë më të synuara. Ndihma efektive vjen nga fitoterapia e cila ofron trajtime natyrore të hemorroideve falë përdorimit të bimëve dhe bimëve medicinale me veprim astringent, anti-inflamator dhe vazoprotektiv. Hemorroide janë një problem shumë i zakonshëm, por jo të gjithë janë të gatshëm të flasin me mjekun e tyre për këtë. Nëse lihen pas dore, ato mund të bëhen jashtëzakonisht të dhimbshme, deri në ndërhyrje në aktivitetet e përditshme, prandaj është e rëndësishme të ndërhyni sa më shpejt që të jetë e mundur me një trajtim për hemorroide që ju lejon të kuroni dhe parandaloni në një mënyrë të thjeshtë dhe pa dhimbje.

Në zgjedhjen e një trajtimi të mirë të hemorroideve, së pari duhet t'i njohni ato

Para se të shohim se cili trajtim me hemorroide është më i përshtatshmi, le të kuptojmë se cilat janë ato dhe cilat simptoma japin ato. Hemorroide janë procesi inflamator i një pleksusi vaskular, pra një grup venash, arteriesh dhe kapilarësh, të vendosura brenda anusit, të ankoruara në pjesën e fundit të rektumit. Kur muret e hemorroideve zgjerohen tepër, ata humbasin elasticitetin, duke shkaktuar sëmundje hemorroide, e cila shkakton parehati, dhimbje dhe gjakderdhje. Ekziston një klasifikim që ndihmon për të njohur ashpërsinë e hemorroideve, nga shkalla e parë, e cila është gjendja më modeste, deri në shkallën e katërt, më e rënda. Simptomat nuk janë gjithmonë të lidhura me ashpërsinë e patologjisë: mund të ndodhë, në fakt, që hemorroidet e shkallës IV janë plotësisht asimptomatike, ndërsa hemorroidet e shkallës I janë jashtëzakonisht të dhimbshme. Në përgjithësi, simptomat më të zakonshme janë:

Çfarë shkakton hemorroide

Trajtimi i hemorroideve identifikohet duke u nisur nga shkaqet që krijuan problemin. Para së gjithash, ekziston një predispozitë familjare, por zakonet e pasakta të të ngrënit gjithashtu kontribuojnë në shfaqjen e çrregullimit, të tilla si përdorimi i tepërt i erëzave, çokollatës, ushqimeve tepër pikante, pijeve alkoolike dhe enëve tepër të përpunuara që ngadalësojnë tretjen. Shkaqe të tjera janë: kapsllëku kronik, stili i jetës së ulur, shtatzënia, lindja e fëmijës dhe qëndrimi i zgjatur në këmbë.
Këta faktorë shkaktojnë një kolaps të strukturave të pranishme në anus me një përkulje të jashtme të hemorroideve, të cilat kështu ekspozohen ndaj inflamacionit, ënjtjes dhe këputjeve gjatë jashtëqitjes. Shpesh çrregullimi ndodh në periudhat e lodhjes, stresit dhe mbrojtjes së imunitetit të ulur.

Çfarë ilaçesh duhet të merrni për trajtimin e hemorroideve?

Në format fillestare, rezultatet e kënaqshme merren me një trajtim për hemorroide që konsiston në bërjen e ndryshimeve të thjeshta në mënyrën e jetesës dhe zakonet e të ngrënit dhe higjienës. Rregullimi i zorrëve në rast kapsllëku, kufizimi i marrjes së ushqimeve që mund të shkaktojnë inflamacion, praktikimi i aktivitetit fizik të vazhdueshëm: këto janë këshilla të shkëlqyera për trajtimin e hemorroideve kur problemi është ende i vogël. Në këtë fazë, vajrat dhe locionet mund të përdoren për t'u aplikuar në nivel lokal, si dhe shtesat që merren nga goja me veprim specifik ose për të rregulluar tranzitin e zorrëve. Nëse, nga ana tjetër, faza është më e avancuar, përdorimi i ilaçeve të ditës mund të mos jetë i mjaftueshëm. Në disa raste, specialisti mund të zgjedhë barna flebotonike orale që veprojnë drejtpërdrejt në murin e pleksusit vaskular, duke përmirësuar simptomat dhe eliminuar inflamacionin.

Mjekësia bimore është shumë e efektshme në trajtimin e hemorroideve. Ndër zgjidhjet që mund të blini në internet direkt nga faqja jonë ka përzierje të ekstrakteve bimore, që do të merren me pika, të treguara në trajtimin e hemorroideve gjakderdhëse, absceseve anale, fistulave dhe çarjeve anale të përsëritura.

BIOEMORFIT

Nga linja Biofit, është një trajtim për hemorroide që përmban ekstrakte bimore të çantës së barit, gjembit dhe lajthisë. Këto bimë janë përdorur që nga Mesjeta për trajtimin e sëmundjeve empatike, hemorroideve dhe variçeve.

EMORLUX.M

Isshtë një tjetër produkt bimor që është efektiv në trajtimin e hemorroideve. Përmban Paonia, për trajtimin e simptomave të hemorroideve dhe Pungitopo, një kurë e vërtetë për të gjithë për qarkullimin venoz.

Me vetëm disa klikime ju mund të merrni një trajtim natyral të hemorroideve pa efekte anësore drejtpërdrejt në shtëpinë tuaj. Na kontaktoni për çdo informacion.

Questo sito utilizza cookie Tecnici e di Terzi Parti per offrirti una migliore fruizione del nostro sito internet senza effettuare alcuna profilazione.
Per avere maggiori informazioni sulla nostra Privacy Policy, Cookie Policy o per accedere al nostro Centro Privacy clicca sui link sottostanti.

Privacy Settings saved!
Impostazioni

Quando visiti un sito Web, esso può archiviare o recuperare informazioni sul tuo browser, principalmente sotto forma di cookies. Controlla qui i tuoi servizi di cookie personali.

Questi cookie sono necessari per il funzionamento del sito Web e non possono essere disattivati nei nostri sistemi.

Per utilizzare questo sito web usiamo i seguenti cookie tecnici necessari: %s.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Usiamo WooCommerce come sistema di acquisto. Per il carrello e l'elaborazione degli ordini verranno memorizzati 2 cookies. Questi cookie sono strettamente necessari e non possono essere disattivati.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Rifiuta tutti i Servizi
Accetta tutti i Servizi